Odyometri Kabini ve Sft Cihazı

0
25

Odyometri Kabini, Tüm çalışacak uzman personeller çalışma izin belgesi ile yetkilendirilmiştir. 1. Araç Akciğer film çekimi için ruhsatlandırılmış ve bu araçta başka hiçbir işlem yapılmasına izin verilmemektedir. 2. Araç Öncelikle uluslararası standartlara göre hazırlanmış odyometri kabininde işitme testi olmak üzere diğer işlemler olan kan alımı solunum fonksiyon testi EKG göz taraması ve tüm numune alım işlemleri için yetkilendirilmiştir. Çalışma izin belgeleri Radyoloji teknisyeni odyometrist ve iki hemşire ya da sağlık personeli olmak üzere en az 4 kişiden oluşan ve çalışma izin belgesi verilmiş uzman kadronun çalışması zorunlu tutulmuştur. İşitme Testi Odyometri ​ Genel olarak odiometrik testler adı verilen işitme testleri kulak hastalıklarının değerlendirilmesinde ve iştme sağlığının takip edilmesinde son derece önemlidir. Hastalığın teşhisinde ve tedavisinin belirlenmesinde bu testlere sıklıkla başvurulmaktadır.

Odyometre Cihazı, Bu anlamda kullanılan birçok test vardır ve herbiri farklı konularda bilgi vermektedir. Hangisinin yapılacağı KBB hekimi tarafından hastanın şikayetlerine muayene bulgularına ve diğer tetkik sonuçlarına göre belirlenir. Bu testlerden en sık kullanılanları şunlardır.Safses Odiometrisi Pure Tone Odiometri En sık uygulanan kulak testidir. Her iki kulağın değişik frekanslardaki ince ve kalın seslerdeki duyabildiği en az ses şiddetini duyma eşiği belirler. Hasta ses geçirmez bir kabine oturtulur. KOAH ve astım gibi solunum hastalıklarının tespitinin yapılmasına yardımcı olmaktadır. Kullanım kolaylığı ve sunduğu parametrelerle hızlı bir şekilde ölçüm yapılabilmektedir.

Sft Cihazı, MIR MiniSpir ekonomik fiyatı ve ergonomik yapısıyla bir spirometreden istenen tüm fonksiyonları fazlasıyla yerine getirmektedir. Gelişmiş türkçe program arayüzü kullanım kolaylığı ve güçlü teknik servis altyapısıyla Türkiye’nin en çok tercih edilen spirometre cihazı olma ünvanını kazanmıştır. İşitme iki ana bileşene göre ölçülür. Bunlar frekans ve ses yoğunluğu yüksekliğidir. Odyometri testi bir kişinin işitmesini çeşitli yoğunluk seviyelerinde desibel cinsinden ölçülen çeşitli frekans seviyelerinde saniyedeki devirlerde hz. olarak ölçülür ölçmek ve grafiklemek için kullanılan bir yöntemdir. Her ne kadar işitme altındaki en riskli gruplar olan küçük çocukları ve yaşlıları test etmek için sıkça kullanılsa da başarılı bir işitme kaybı önleme programında da kullanılmaktadır. Odyometri taraması karışık bir test değildir ve minimum aletlere ihtiyaç duyar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here