HTML Nedir?

0
27

HTML Nedir? Köprü metni Biçimlendirme Dili kısaltma HTML kullanıcıların web sayfaları, paragrafları, bağlantılar ve blok tırnak için yapılandırılmış profiller oluşturmanıza olanak sağlar. HTML, İsviçre’deki CERN araştırma Enstitüsü’nde fizikçi Tim Berners-Lee tarafından icat edildi. İnternete dayalı bir hiper metin sistemi tasarladı. Hiper metnin anlamı, ziyaretçilerin anında erişebileceği metne yapılan referanslara bağlantılar içeren bir metindir. HTML’nin ilk sürümü 1991’de yayınlandı ve 18 HTML etiketi içeriyordu. O zamandan beri, HTML’nin her yeni sürümü yeni etiketler ve nitelikler etiket editörü getirdi. Mozilla developers network HTML öğesi referansına göre şu anda 140 HTML etiketleri toplam vardır, ancak bazıları modern tarayıcılar tarafından desteklenmemektedir.

HTML Nedir?

HTML şimdi popülerlik hızlı artış nedeniyle resmi bir web standardı olarak kabul edilir. HTML özellikleri World Wide Web Consortium W3C tarafından kontrol edilir ve geliştirilmiştir. W3C web sitesinden en son HTML dil iyileştirmelerini kontrol edebilirsiniz. Son zamanlarda en büyük güncellemelerden biri 2014’te HTML5’İN tanıtımı oldu. Bu sürümde, <article>< article> <header> ve footer gibi içeriğin anlamını belirten bazı yeni semantik etiketler eklenmiştir. HTML nasıl çalışır? HTML dosyaları .HTML veya .HTML uzantısı ile biten belgeler. W3C, yeni sürümleri ve güncellemeleri yayınladığı için tarihsel devrimlerden sürekli olarak kendi özel isimlerini almıştır.

Html Dersleri 1: Html’e Giriş, Html Nedir?

HTML4 şimdi yaygın olarak “HTML” olarak adlandırılır 1999 yılında yayınlanan html5 önemli. Bir sürümüdür ve bu güncelleme dile yeni gelişmeler bir sürü getirdi. Peki bu HTML5 nedir? Html5’in en popüler özelliklerinden biri, gömülü ses ve video için yerleşik destektir. Bir flash player kullanmak yerine, artık <audio>< audio> ve <video>< video> etiketlerini kullanarak Web sayfalarımıza gömülü video ve ses dosyaları ekleyebiliriz. Buna ek olarak, yerleşik ölçeklenebilir vektör grafikleri SVG ve matematik ve bilimsel formüller için MathML desteğine sahiptir. Html5 ayrıca birkaç semantik düzeltme de getirdi.

HTML ve CSS Nedir? Neden Kullanılırız?

Yukarıdaki örnekte, önce sayfamızın HTML kodundan oluşacağını ve HTML etiketleri arasında yazılması gerektiğini belirtmek için <HTML> etiketini kullanırız. HTML sayfasının yapısını anlamak için bir benzetme yaparsak; < HTML> ve <html> insan vücudunun tüm parçaları arasında < head > etiketleri ve <head> etiketleri arasında < body > ve < body> etiketleri arasında vücut parçası. Bu dosyaları Google Chrome Safari veya Mozilla Firefox’u kullanarak herhangi bir İnternet tarayıcısında görüntüleyebilirsiniz. Tarayıcı HTML dosyasını okur ve internet kullanıcılarının görebileceği içeriğe dönüştürür.

Html nedir ne işe yarar

Html dersleri, Genel olarak, ortalama web sitesi farklı HTML sayfaları çeşitli içerir. Örneğin, giriş sayfaları hakkında iletişim sayfaları hakkında sayfalar gibi farklı HTML belgeleri vardır. Her HTML sayfası, web sayfalarının yapı taşları olan bir dizi öğe içerir. Bu yapı taşları, içeriği bölümlere, paragraflara, başlıklara ve diğer içerik bloklarına biçimlendiren bir hiyerarşi oluşturur. Çoğu HTML öğesinde bir açılış ve bir kapanış etiketi vardır <tag > < tag > aşağıdaki gibi: HTML div nedir? Aşağıda, HTML öğelerinin yapı formatının bir örneğini görebilirsiniz. Bu soruları cevaplamaya çalışacağız. İlk olarak, web sitelerinin temeli olan HTML dilini tanıyacağız. Sonra HTML’nin temel ilkelerini öğrenip CSS’ye geçiyoruz.

Html nedir pdf

Her durumda, değişiklik yapmak için HTML’yi de kullanacaksınız. Yani SEO ile ilgileniyorsanız, en azından ılımlı HTML bilgisine sahip olmanız gerekir. Makalemizi okuyabilir ve basit işlemler yapabilir ve sitenize eklentileri eklemek için istediğiniz kodları ekleyebilirsiniz. HTML, örneğin bir programlama dili değildir, bu nedenle dinamik işlevsellik oluşturma yeteneğine sahip değildir. Bunun yerine, Microsoft Word’e benzer belgeleri biçimlendirmeyi ve düzenlemeyi mümkün kılar. HTML ile çalışırken, web sitesi sayfasını şekillendirmek için basit kod yapıları etiketlerini ve özniteliklerini kullanabiliriz. Örneğin, başlangıç ve kapanış etiketleri arasında metin ekleyerek bir paragraf oluşturabiliriz.

Html nedir makale

Css nedir, HTML, bağımsız bir web sayfası tasarlamak için yeterli değildir, ancak HTML olmadan herhangi bir sayfa yapmak mümkün değildir. CSS ve JavaScript ile benzersiz dinamik tasarımlar elde edilebilir. Ancak, HTML altyapısı ilk etapta çok iyi olmalıdır. Bilgi eksikliğinin yanı sıra sürekli problemlerle gelişmeye devam edeceğinizi unutmayın. HTML örneği ile denemek isterseniz? Size HTML öğrenmeyi hedeflediğinizi düşünerek Kodu ve sizinle ilgili işi yapmak için örnek araçlar vereceğim. Html kodu yazmak için bilgisayarlara bir program yüklemeniz gerekmez. Wordpad, Not Defteri veya word gibi bir metin düzenleyicisinin ortasında HTML sayfaları oluşturabilir.

Html nedir nerelerde kullanılır

Html ile neler yapılabilir, Dreamweaver sublime Text ve notepad++ gibi araçlar yazma kodunu kolaylaştırmak için kullanılabilir. Yazılan HTML kodlarını kaydederken, HTM XHTML ve HTML gibi tarayıcıların anlayacakları şekilde kaydedilmesi gerekir. Windows’u bir işletim sistemi olarak kullanıyorsanız, bilinen ve tercih edilen standart Not Defteri aracını kullanabilirsiniz. Bilgisayarınız macOS işletim sistemi ise, herhangi bir metin aracı işiniz için yeterli olacaktır. Bu araçlarla uğraşmak istemiyorsanız, sizin için hazırladığımız HTML CSS ve JS aracını kullanabilirsiniz.

Kaynak: Web Macaw

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here