Antep Fıstığı – YoreselAntep.com.tr

0
14
Antep Fıstığı
Antep Fıstığı

Antep Fıstığı, Baklava’dan çikolataya, hamur işlerine ve tatlılara kadar pek çok gıda yapımında kullanılan Gaziantep, 2016 yılında yaşanabilir kuraklık nedeniyle kentin ünlü antepfıstığı ve kentin en önemli geçim kaynağı olarak geçen yıl “hiçbir yıl” yaşamadı. Kent. İlka Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Nevzat Aslan, antepfıstığı için 2018’in verimli olmasını beklediklerini belirtti. Aslan, 2016’daki kuraklık ve 2016 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle “yok olma” yılı nedeniyle antepfıstığının mahsulünün düşük olduğunu hatırlatıyor.

2017 yılı, Antep fıstığı için değildi. Ürün 2018’de çok azdı. 2018’den önce yaşadığımız meyve gözlerine baktığımızda, daha fazla ve tabii ki, iklim koşullarının onlar için meyve haline gelmesi daha uygun olmalıdır. “Dedi. Aslan, fıstık fındıklarının bir yıl önce oluşturulduğunu ve meyve gözlerinin de fıstık ağaçlarında da bulunduğunu söyledi. Yalın dona karşı hasatın bu yıl artacağını belirterek şöyle dedi.

Antep Fıstığı

Özellikle bu durum yağışları etkiliyor. Yağışların yüzde 50’sinden fazlası bekleniyor, ancak Mart ve Nisan aylarında yağış bekleniyor. Nisan ve Nisan aylarında yağışlar kuraklık açısından ciddi bir sorun olmayacak ve şu anda en önemli risklerden biri soğuk günlerin sıfırın altında olacağıdır. Artık bitkiler uyandı ve meyve gözleri başladı Bitkilerin çalışmasını sağlamak için patlayabilir. Çok zayıf bir olasılık varsa ve sıcaklık bir sonraki periyotta sıfırın altına düşerse, Meyve gözlerinde kuvvetli ve bol miktarda meyve gözümüz var. “Aslan şöyle dedi:” Antep fıstığı üretimimiz çoğunlukla yapıldı. kurak bölgelerde.

Sulama yapabilenleri sulayabiliyoruz, ancak geniş bir alanı sulamak mümkün değil. ” Bu proje ve çalışmalarla ilgili olası bazı alanlarda, son iki yılda, sıcaklıklara baktığımızda, sıcaklıklar mevsimlerin normalinden daha yüksektir ve bu anlamda da hem kuraklık hem de ısı zayıftır. hastaydı, diğeri hastalık, yaralanan ve etkilenen ağaçların ve kaygısız olan yaşlı ağaçların kuru olduğunu görüyoruz ve budama, püskürtme ve gübreleme gibi bitkileri daha dirençli hale getirecek faaliyetleri vurgulamalıyız. direnç. kullanılan ifadeler.

Yoreselantep.com.tr

Aslan, halk arasında “göz gözlü” olarak bilinen Karagöz kurduna karşı fıstık üreticilerini uyardı, “Şimdi meyve gözleri var ve bol miktarda bir ürün var ve çiftçilerimize bu kez çiftçilerimiz için bir tehdit var. Budist kalıntılarını yok etmek Eğer bir gözünüz varsa ve dallanma hoşgörüsüzlük çok yoğun ise, zamanında iyi bir budama ve arazi temizliği yapmanız gerekir. ”dedi. En az senin kadar sevdiğiniz antep yumrularının besinsel içeriği ve sağlık faydalarını öğrendiğinizde en az sizin kadar şaşıracaksınız. Böyle lezzetli bir yemeğin çok fazla vitamin ve mineral içeriği nasıl olabilir? Bunlara ek olarak, antioksidan içerik bakımından zengindirler ve diğer tüm kuru fındıklara göre daha düşük kalori içeriği ve daha yüksek protein içeriği vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here